نسخه چاپي
پیام رهبر معظّم انقلاب اسلامی در دیدار با مسؤولین کشور به مناسبت مبعث پیامبر گرامی در سال 1376؛
درسهای پیامبر اعظم(ص) 

اسلام و پیام بعثت؛ پیام خروج از ظلمت و ورود به نور است

از پیامهای بعثت یکی اين پيام است كه در آياتى از قرآن، به آن اشاره شده است؛ از جمله اين آيه كه می‌فرمايد: بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحيم. كتابٌ ‌انزلناه اليك لتخرج النّاس من الظّلمات الى النّور پيام خروج از ظلمت و ورود به نور.
نور و ظلمت، چيزى نيست كه براى انسان در بخشهاى مختلف، قابل اشتباه باشد. اسلام و پيام بعثت، انسانها را از ظلمات جهل، ظلمات عادات زشت، خُلقيّات بد، فتنه‌هاى ميان افراد بشر، خرافاتى كه بر ذهنهاى انسانها حاكم می‌شود، پنجه می‌اندازد و آنها را از راه مستقيم منحرف می‌كند، ظلمات ظلم و طغيان ـ اينها همه ظلمات است ـ خارج می‌كند و به نورى كه مقابل آن است، هدايت و دلالت می‌كند.
در آيات متعدّدى از قرآن، اين مضمون تكرار شده است؛ يعنى يك تحوّل در زندگى انسان، از لحاظ اجتماعى، از لحاظ هدفگيرى و از لحاظ فردى؛ از همه جهت.
يك نقطه‌ى برجسته‌ى ديگر، مسأله‌ى اخلاقيّات و تزكيه‌ى نفوس است كه آن هم در آياتى از قرآن مورد تأكيد قرار گرفته است و در حديث نبوى معروف بين همه‌ى فِرَق اسلامی‌ هم هست كه بعثت لاتممّ مكارم الاخلاق.  ببينيد؛ در آن جامعه‌اى كه خُلقيّات ـ اخلاق حسنه و مكارم اخلاقى ـ رايج باشد، انسانها از اخلاق نيكو ـ از گذشت، برادرى، احسان، عدل، علم و حق‌طلبى ـ برخوردار باشند، انصاف بين آنها باشد، صفات رذيله در ميان آنها حاكم و رايج نباشد، در چه بهشتى زندگى خواهند كرد!
امروز بشر، از همين چيزها رنج می‌برد. امروز گرفتاريهاى دنياى بشر، گرفتاريهاى ناشى از طغيانهاى سياسى در عالم و طواغيت، به ريشه‌هاى اخلاقى برمی‌گردد. گرفتاريهاى توده‌هاى مردم هم غالباً به جهالت آنها برمی‌گردد. اسلام، اينها را برطرف می‌كند. مسلمانان بايد اين پيامها را گرامی‌ بدارند.
کتاب «درس‌های پیامبر اعظم(ص)» شامل گزیده‌ای از بیانات رهبر معظّم انقلاب درباره‌ی شخصیّت و بعثت نبیّ مکرّم اسلام(ص) است. مخاطب این کتاب عمدتاً  نخبگان، روشنفکران و زمامداران کشورهای اسلامی بوده‌، به‌علاوه این کتاب می‌تواند منبع خوبی برای استفاده‌ی همه‌ی اصناف و عموم مردم در تبیین زوایا و ابعاد مختلف شخصیّت و سیره‌ی پیامبر اکرم(ص) نیز باشد.
علاقه‌مندان می‌توانند برای تهیّه‌ی این کتاب اینجا را کلیک کنند.

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: