نسخه چاپي

آفتاب در مصاف 

مروری بر دیدگاه رهبر معظّم انقلاب اسلامی درباره‌ی دعای عرفه در کتاب مرجع «آفتاب در مصاف»

اهتمام در قرائت و تدبّر در دعای عرفه
روز عرفه هم نزديك است. بعد از ظهر اين يك روز، اگر بتوانيم آن را درك كنيم، يكى از آن ساعات بهشت است. بي‌خود نيست كه شخصيّتى مثل حسين‏بن‌علي(ع)، با آن عظمت، آن نصف روز را با دعا صرف میکند.
حتماً سعى كنيد به معانى اين دعا توجّه كنيد. دقّت كنيد ببينيد چه میگوييد؛ نه اینکه بنشينيد رويش فكر كنيد. اينها، فكر كردن نمیخواهد؛ فقط وقتى حرف میزنيد، ببينيد با چه كسى سخن میگوييد و معناى آن كلمه را بفهميد كه چيست. دعاى امام سجّاد(ع) هم در روز عرفه، مثل شرح دعاى امام حسين(ع) است. گويى كه او؛ ذيلى، تعليقى، تبيين و شرحى براى كلمات پدر، در ذيل دعا و با زبان دعا نوشته است! هر كدام يك طعم دارد.(1 خرداد 1361)

توجّه به عظمت و نعمت دولت اسلامی
دعاى عرفه‌ي امام حسين(ع) با حمد خدا و شكر و ثناى الهى شروع ميشود و آن حضرت نسبت به نِعَم الهى سپاسگزارى بليغى ميكند و جزئیّات نعمتها را اسم مى‏‌آورد. از مهمترين يا مهمترين نعمتى كه آنجا ذكر ميشود در همان آغاز دعا، اين است كه در دولت اسلام، در دولت ايمان متولّد شده‌‏ام. امام حسين(ع) در دولت پيغمبر(ص) متولّد شده است. ببينيد چقدر اين مطلب باعظمت و بااهمّيّت است. (1 اسفند 1364)

درس عرفاني از دعای عرفه
امام حسين(ع) در دعاى عرفه عرض میکند كه من اگر هر كدام از نعمتـهاى تو را شكر كنم، خود آن شكر، يك نعمت است؛ پس من اگر تا آخر دهر زنده بمانم، با همه‏‌ى وجودم گواهى میدهم كه شكر يك نعمت تو را نمیـتوانم به‏ جا بياورم؛ چون همين كه آن نعمت را شكر كنم، خود اینکه توفيق شكر پيدا كرده‌‏ام، يك نعمت ديگر است و بايد آن را شكر كنم و همين‌طور تسلسل پيدا میکند تا ابد. (14 تیر 1386)

استفاده از مضامین دعای عاشقانه‌ی عرفه در مدیحه‌سرایی
شما [مدّاحان] ميتوانيد مضامين دعاى عرفه‌ى سيّدالشّهدا‎(ع) را به شعر بياوريد. دعاى عرفه‌ى امام حسين‎(ع) عاشقانه است. حضرت سجّاد(ع) هم براى روز عرفه دعا دارند - در صحيفه‌ى سجّاديّه، دعاى چهل‎و‎هفتم، دعاى روز عرفه است - آن هم بسيار دعاى پُرمغز و پُرمضمونى است؛ اما دعاى امام حسين‎(ع) عاشقانه است، يك چيز ديگر است. اگر چنانچه آشنا بشويد، انس پيدا كنيد، دقّت كنيد، از يك فقره‌ى اين دعا ميتوانيد يك قصيده، يك مجموعه، يك قطعه، يك غزلِ خيلى قشنگ از آب در بياوريد.(13 تیر 1390)

اهتمام به شکر نعمت زندگی در دولت حق
يكي از چيزهایي كه حضرت امام حسين(ع) در دعاى روز عرفه، خدا را بر آن شكر ميكند، اين است كه ميگويد: من را در دولت حق به دنيا آوردى. چون امام حسين(ع) در دولت پيغمبر(ص) به دنيا آمد؛ اين يكى از بزرگترين دستاوردها است؛ خود اين خصوصيّتى دارد. خيلى فرق است بين آن قشر جوان، نوجوان و كودكى كه در دنيایى چشم باز ميكند و رشد ميكند كه از در و ديوار آن گناه ميبارد و نامى از خدا در آن برده نميشود؛ همچنان كه در رژيم پهلوى بود.(22 خرداد 1367)

درباره‌ی کتاب
آفتاب در مصاف مجموعه گفتارها و مطالب معظّمٌ‌له از سال 1357 تا 1390 درباره‌ی وجود مقدّس امام حسین(علیه‌السلام)‌ و تحلیل وقایع پیش و پس از عاشورای سال 61 هجری از منظر رهبر معظّم انقلاب میباشد که به روش سیر تاریخی گردآوری و چاپ شده است. بهره‌گیری از فهرست تفضیلی و موضوعی، نمایه لفظی، نمایه آیات، نمایه روایات، نمایه کلمات بزرگان و کتابنامه جامع و همچنین ارائه مستندات کتاب در قالب لوح فشرده به همراه کتاب از ویژگی‌های بارز و منحصر به فرد این مجموعه میباشد. این اثر در قالب کتاب مرجع به گونه‌ای سامان یافته که بتواند مبنای پژوهش محققان این حوزه قرار گیرد، تا با مراجعه به آن بتوانند با توجه به دیدگاههای رهبری در این موضوع تحقیقات خود را گسترش دهند.
علاقه‌مندان برای تهیه و خرید این کتاب می‌توانند اینجا را کلیک کنند.

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج