اخبار
اخبار


  نسخه چاپي

   

  سه چهره‌ی استكبار در ۱۳ آبان

  حادثه اوّل، حادثه تبعيد امام در سال ۱۳۴۳ است. قضيه اين‏گونه بود كه امريكاييها قانون كاپيتولاسيون را در ايران به كرسى نشاندند.

  قضيه دوم، قضيه سيزدهم آبان سالِ پنجاه‏‌وهفت است كه دوران شور و اعتلاى مبارزات ضدّ رژيم و ضدّ امريكايى در ايران است.

  قضيه سوم، چهره ديگرى است. مربوط به آن وقتى است كه همين ملّت ـ كه سالهاى متمادى آن ظلمها و آن تحقيرها و آن دخالتها و آن غارتگريها را تحمّل كرده است ـ ديگر به پيروزى رسيده است.

  بنابراين، سه چهره از استكبار در روز سيزدهم آبان‏ماه ديده مى‏‌شود: يكى در دوران اوج اقتدار امريكا در ايران كه كاپيتولاسيون را به‏‌وجود مى‏‌آورد و مقاومت امام را كه مظهر مقاومت ملّت ايران بود، و پاسخ جوانان را ـ كه آن روز، اوّل جوانان حوزه علميه، بعد هم جوانان همه كشور پاسخ دادند ـ به همراه دارد. قضيه دوم در هنگامِ اوج مبارزات همين ملّت با استكبار است كه نشان‏دهنده خوى درّندگى استكبار است كه حتّى دانش‌‏آموز و نوجوان را به خاك و خون مى‏‌كشد. قضيه سوم هم مربوط به وقتى است كه اين ملّت بعد از سالها اسارت توانسته است روى پاى خود بايستد. انقلابش پيروز شده است و دولت تشكيل داده؛ اما آنها جاسوسى مى‏‌كنند! اين جا ملّت مقتدرانه وارد ميدان مى‏شود و ماجراى سفارت امريكا اتّفاق مى‌‏افتد. اينها سه رمز و سه نماد بودند. اگر اين سه قضيه را بر روى هم جمع كنيد، به‏‌طور كلّى چهره استكبار، چهره مردم مظلوم، سرنوشت استكبار و سير حركت استكبارى در كشور ما شناسايى مى‌‏شود.

  کتاب معارف انقلاب اسلامی(بيانات در ديدار دانشجويان و دانش‏آموزان به‏مناسبت سالروز تسخير لانه جاسوسى امريكا (روز ملى مبارزه با استكبار جهانى) 12 آبان 78)

  نظرات بینندگان
  این خبر فاقد نظر می باشد
  نظر شما
  نام :
  ایمیل : 
  *نظرات :
  متن تصویر: