اخبار
اخبار


  نسخه چاپي

   

  معرفی «هندسه انقلاب» ـ ۳ / مطهری:"اسلام" و "مردم" ستون اضلاع هندسه انقلاب هستند

  نویسنده کتاب «هندسه انقلاب» مردم و اسلام را دو پایه و ستون اضلاع هندسه انقلاب دانست و گفت:‌ حفط این دو ضامن حفط نظام و انقلاب است.
  حجت الاسلام و المسلمین مهدی مطهری نویسنده کتاب "هندسه انقلاب" در آیین معرفی این کتاب در سخنانی گفت:  بعد از انقلاب یکی از مسائل مهم این است که ارکان و اصول اساسی که انقلاب را شکل داده و برای حفظ آن نیاز است چیست؟ در این سال‌ها هر کس نظری می‌داد تا اینکه رهبر انقلاب  ورود کردند و این 6 مولفه را مطرح کردند، ما در بدو تدوین کتاب، احتمال دادیم شاید رهبری این مولفه‌ها را را به عنوان نمونه‌ای از کلید واژه‌های پرتکرار امام خمینی‌(ره) گفته باشد، لذا رفتیم منابعی که در دسترس بود را بررسی کردیم.

  وی ادامه داد:  به صورت مشخص کتابی که تحلیل محتوای بیانات امام بود را بررسی کردیم، از نرم‌افزارهایی برای دستیابی به جامعه آماری استفاده کرده و بیانات رهبرکبیر انقلاب را تحلیل محتوا کردیم. نکته جالب این بود که پرتکرارترین کلماتی که رهبر کبیر انقلاب در بیاناتشان استفاده کرده بودند، همان کلماتی بود که رهبری به آن اشاره کرده بودند. پس متوجه شدیم که رهبر انقلاب با عنایت این کلمات را انتخاب کرده‌اند، همچنین به لحاظ محتوایی نیز بررسی کردیم، مثلا واژه ولایت فقیه را که مبنای حکومت و ایدئولوژی امام بود، بررسی کردیم و متوجه شدیم که اگرچه تکرار این واژه در فرمایشات امام اندک است،‌ اما در ذیل توضیحات برخی از کلیدواژه‌های پرتکرار مورد اشاره رهبری قرار گرفته است.
  مطهری تصریح کرد:‌ این بسیار مهم است که رهبری مکتبی را ارائه و یکسری اصول و مولفه‌ها را مطرح می‌کند و جانشین او بعد از سه دهه مولفه‌هایی را مطرح می‌کند و مخاطبان را به آغازگر راهی که آن مولفه‌ها را بیان کرده است، رهنمون می‌سازند در این بحبوحه که برخی می‌گویند، اگر امام بود این را می‌گفت،‌ یا در جلسه‌ای که من و امام بودیم این حرف را زد، رهبر انقلاب با تسلط بر این مبانی با شجاعت تمام آمدند و گفتند این مبانی مبانی فکری انقلاب اسلامی است.

  وی  تصریح کرد: اضلاع هندسه انقلاب معلق در هوا نیستند، دو پایه و دو ستون مستحکم اضلاع را روی خود نگه داشته است، این دو ستون،‌ اسلام و مردم هستند، رهبر انقلاب فرمودند که اگر این دو نبودند شاه سلطان حسین‌ها می آمدند و مملکت را به یغما می‌بردند اما این دو رمز جاودانگی این هندسه است. وقتی اسلام و مردم در این انقلاب حفظ شوند‌، حفظ و استواری انقلاب تضمین شده است.

  نویسنده کتاب "هندسه انقلاب" گفت:  پس از انقلاب خواصی آمدند تا این اضلاع را از هندسه انقلاب جدا کنند که موفق نشدند، اگر می‌خواهیم که این انقلاب استمرار داشته باشد، باید مدام بررسی کنیم که آرمان‌های امام کجا رعایت می شود و کجا رعایت نمی‌شود.

  وی با اشاره به برخی فرمایشات امام خمینی که در کناب هندسه انقلاب نیز به آن اشاره شده است،‌ گفت:  امام فرمودند که هرچه ملت شهید دهد مصمم‌تر و خستگی‌ناپذیر‌تر می‌شود‌، در روزگار فعلی عده‌ای،‌ تفکری می‌گوید که مردم از جنگ و شهادت می‌ترسند، نسل جدید اینگونه نیست که در جنگ شرکت کند،‌ باید پرسید که نماینده نسل جدید کیست؟ به فرمایش رهبر انقلاب شهید حججی نماینده نسل جدید است، امام در جای دیگری گفته‌اند، مردمی بودن نظام و حضور مردم در صحنه ضامن حفظ نظام است اما برخی می‌گویند، حفظ نظام و حل مشکل در گرو ارتباط با غرب است،  رهبر کبیر انقلاب همچنین بارها گفته‌اند خودکفائی و عدم وابستگی به بیگانه شرط اول انقلاب است، در مقابل عده‌ای رشد و توسعه را لنگ توافقات بین المللی می‌دانند‌.

  مطهری در پایان گفت: اما امروز عده‌ای می‌گویند ما مخالف فیلترینگ هستیم و هر بحث و اقدامی در فضای مجازی و ارتباط علوم با یکدیگر را به بحث فیلترینگ متصل می‌کنند،‌ امام در فرمایشاتشان با تاکید بر مبارزه با استکبار می‌گویند دفن اسلام تا آخر دنیا نتیجه سازش روز با آمریکا است.

  نظرات بینندگان
  این خبر فاقد نظر می باشد
  نظر شما
  نام :
  ایمیل : 
  *نظرات :
  متن تصویر: