اخبار
اخبار


  نسخه چاپي

   

  کتاب تفسیر سوره‌ی ممتحنه حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای(مدّظلّه‌العالی) منتشر شد

  کتاب تفسیر سوره‌ی ممتحنه حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای(مدّظلّه‌العالی) توسط انتشارات انقلاب اسلامی منتشر شد.
  این کتاب شامل متن ویراسته‌ی جلسات تفسیر سوره‌ی ممتحنه است.
  این جلسات در دوران مسئولیت ریاست جمهوری معظّمٌ‌له در جمع پاسداران و اعضای دفتر ریاست جمهوری در چهار نوبت از سیام مهر تا آبان 1361 برگزار شده و تمامی 13 آیه‌ی این سوره مورد بحث قرار گرفته است.
  ایشان درباره‌ی علّت انتخاب این سوره و دیگر سوره‌های جزء 28 و 29 که متن شرح آن بزودی منتشر میشود میفرمایند:
  «علّت اينكه اینجا را انتخاب كرديم اين است كه سوره‏‌هاى جزء بيست‏‌وهفتم و بيست‏‌وهشتم و اين حدود، غالباً سوره‏‌هاى مدنى و از سوره‏‌هايى است كه در مدينه‏‌ى طيّبه بر پيغمبر اكرم نازل شده و مربوط است به بعد از تشكيل حكومت اسلامى، يعنى مثل وضع كنونى ما.
  نوع مطالب و مسائلى كه بعد از تشكيل حكومت براى يك جامعه لازم است با نوع مطالب و مسائلى كه [مربوط به] حين مبارزه‏‌ى مردم براى تشكيل حكومت اسلامى است فرق ميكند؛ كمااينكه شما در جامعه‏‌ى خودمان هم اين را مشاهده ميكنيد. امروز شما يك مسائلى داريد كه اين مسائل قبل از بهمن 57 براى شما وجود نداشت، مطرح نبود؛ آن روز مسائلى داشتيد كه امروز براى شما مطرح نيست. مثلاً مسئله‏‌ى منافقين و مسئله‏‌ى نفاق، مسئله‏‌ى عدالت اجتماعى، مسئله‏‌ى حكومت، مسئله‏‌ى جهاد در جبهه‏‌هاى جنگ و ده‏ها مسئله از اين قبيل، مسائل عمده‏‌ى بعد از تشكيل حكومت است و اين مسائل همان مسائلى است كه در آيات مدنى بيشتر به آنها پرداخته شده.»

  نظرات بینندگان
  کاربر مهمان
  1399/03/01 23:59
  0
  0
  خیلی جالب است
  نظر شما
  نام :
  ایمیل : 
  *نظرات :
  متن تصویر: